Satınalma güzəştinin tətbiqi Qaydası təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 30 dekabr tarixli 495 nömrəli Qərarı ilə “Satınalma güzəştinin tətbiqi Qaydası” təsdiq edilib. Qaydalara əsasən Dövlət satınalmalarında iştirakla əlaqədar verilən təkliflər satınalma komissiyası tərəfindən qiymətləndirilərkən, yerli mənşəli satınalma predmeti üzrə təklif olunan qiymətlərə 20 faizə qədər güzəşt tətbiq edilir.
Malın yerli mənşəli olması satınalmada iştirak etmək istəyən hüquqi və fiziki şəxslərin İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinə ərizə ilə müraciətinə əsasən keçirilən ekspertiza nəticəsində müəyyən edilir və nəticəyə uyğun olaraq müraciətin qeydə alındığı tarixdən etibarən 5 iş günü ərzində sifarişçiyə malın mənşəyi barədə rəy təqdim edilir.
Təklif edilən malın istehsalında istifadə olunan yerli xammal və materialların, həmçinin yerli işçi qüvvəsinin ümumi həcmi 50 faizdən çox olduqda mal yerli hesab edilir.

Утверждено Положение о применении скидки при покупке
«Правило применения концессии на покупку» утверждено Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики №495 от 30 декабря 2023 года. Согласно правилам, при оценке предложений об участии в государственных закупках закупочной комиссией к ценам, предлагаемым на предмет закупки местного происхождения, применяется скидка до 20 процентов.
Местное происхождение товара определяется в результате экспертизы, проводимой на основании обращения в Центр экспертизы товаров народного потребления юридических и физических лиц, желающих принять участие в закупке, и по ее результатам выдается заключение о происхождении товара. Товар предоставляется покупателю в течение 5 рабочих дней с момента регистрации заявки.
Товары считаются местными, если общее количество местного сырья и материалов, использованных при производстве предлагаемых товаров, а также местной рабочей силы составляет более 50 процентов.