Satınalma güzəştinin tətbiqi zamanı malların mənşəyi barədə rəyin verilməsi
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 30 dekabr tarixli 495 nömrəli Qərarına əsasən Dövlət satınalmalarında iştirakla əlaqədar verilən təkliflər satınalma komissiyası tərəfindən qiymətləndirilərkən, yerli mənşəli satınalma predmeti üzrə təqdim edilən və formal tələblərə uyğun təkliflərin xeyrinə idxal olunan eyni satınalma predmeti üzrə təklif olunan qiymətlərə 20 faizə qədər güzəşt tətbiq edilir.
Malın yerli mənşəli olması satınalmada iştirak etmək istəyən hüquqi və fiziki şəxslərin İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinə ərizə ilə müraciətinə əsasən keçirilən ekspertizanın nəticəsinə uyğun olaraq müraciətin qeydə alındığı tarixdən etibarən 5 iş günü ərzində sifarişçiyə malın mənşəyi barədə rəy təqdim edilir.
Sifarişçi ərizə nümunəsini və digər cədvəlləri doldurduqdan sonra çap edib imza və möhürlə təsdiq edilmiş üzünü köçürərək (skan edərək) Qərarla müəyyən edilmiş sənədlərlə birlikdə elektron poçtla menshe.reyi@ekspertiza.az ünvanına göndərməli və ya Mərkəzin inzibati binasına yaxınlaşaraq təqdim etməlidir.
Qərarla təsdiq edilmiş sənədlər:
• Müraciət ərizəsi (buradan yükləyin);
• Təchizatçının təklif etdiyi malı istehsal etmək üçün istehsal sahəsinin, texniki təchizatının, işçi heyətin mövcudluğunu təsdiq edən sənədlər (buradan yükləyin)
• Malın istehsalında istifadə olunan xammal, yarımfabrikat, yaxud məhsulların hazırlanmasında iştirak edən digər materialların alınmasını təsdiq edən sənədlər (olduğu halda);
• Malın istehsalında istifadə olunan xammal, yarımfabrikat, yaxud məhsulların hazırlanmasında iştirak edən digər materialların alınmasını təsdiq edən sənədlər. malın istehsalında istifadə olunan  xammal, yarımfabrikat,yaxud məhsulların hazırlanmasında iştirak  edən digər materiallar xarici ölkə mənşəli olduğu halda, yəni advalor pay qaydası tətbiq olunduqda, xarici mənşəli xammal və komponentlərin dəyərinin təqdim edilən malın franko-zavod qiymətində faizlə payı barədə müvafiq qaydada təsdiq olunmuş arayış (zəruri hallarda kalkulyasiya);
• Təchizatçı təklif etdiyi malın istehsalçısı olmadığı halda, həmin malın əldə edilməsini təsdiq edən sənədlər (müqavilə, niyyət müqaviləsi, istehsalçının müqavilə bağlaması öhdəliyi barədə zəmanət məktubu);
• Təchizatçının təklif etdiyi malın adı, miqdarı, hər bir mal vahidinin xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası üzrə kodu;
• Təchizatçının təklif təqdim etmək istədiyi satınalmanın şərtlər toplusu;
• Dərman vasitələrinin istehsal prosesinin qablaşdırma mərhələsi ilə bağlı dərman vasitələri istehsalı ilə məşğul olmaq üçün verilmiş lisenziyanın surəti (dərman vasitələrinin satınalmaya çıxarıldığı halda);
• Malın istehsalında istifadə olunan yerli xammal-materialların, həmçinin yerli işçi qüvvəsinin ümumi həcmi barədə məlumat (təsdiq olunmuş).

Предоставление заключения о происхождении товаров при применении льгот на приобретение
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 30 декабря 2023 года № 495, при оценке предложений, представленных в связи с участием в государственных закупках, закупочной комиссией, в пользу предложений по предмету закупки местного происхождения, соответствующих формальным требованиям, к ценам, предложенным по идентичному предмету закупки импортного происхождения, применяется льгота в размере до 20 процентов.
Статус товара как местного происхождения определяется на основании результата экспертизы, проведённой по заявлению юридических и физических лиц, желающих участвовать в закупке, в Центре экспертизы потребительских товаров. В соответствии с результатами экспертизы, в течение 5 рабочих дней со дня регистрации обращения заказчику предоставляется заключение о происхождении товара.
После заполнения образца заявления и других таблиц заказчику следует его распечатать, скопировать (сканировать) заверенное подписью и печатью лицо и отправить по электронной почте на адрес [email protected] вместе с документами, указанными Решение или подать его, обратившись в административное здание Центра.
Документы, утвержденные решением:
• Форма заявления (скачать здесь);
• Документы, подтверждающие наличие производственной площади, технического оборудования и персонала для производства предлагаемого поставщиком товара (скачать здесь).
• Документы, подтверждающие приобретение сырья, полуфабрикатов или иных материалов, используемых при производстве товаров;
• Если поставщик не является производителем предлагаемого товара, документы, подтверждающие приобретение этого товара;
• наименование товара, предлагаемого поставщиком, количество, код каждой единицы товара по товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
• Набор условий закупки, по которым поставщик желает подать предложение;
•  Копия лицензии на осуществление деятельности по производству лекарственных средств, связанной с этапом упаковки в производственном процессе (в случае если предметом закупки являются лекарственные средства);
• Информация об общем количестве местной рабочей силы, участвующей в производстве товара (подтверждённая).