Satınalma güzəştinin tətbiqi zamanı malların mənşəyi barədə rəyin verilməsi
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 30 dekabr tarixli 495 nömrəli Qərarına əsasən Dövlət satınalmalarında iştirakla əlaqədar verilən təkliflər satınalma komissiyası tərəfindən qiymətləndirilərkən, yerli mənşəli satınalma predmeti üzrə təqdim edilən və formal tələblərə uyğun təkliflərin xeyrinə idxal olunan eyni satınalma predmeti üzrə təklif olunan qiymətlərə 20 faizə qədər güzəşt tətbiq edilir.
Malın yerli mənşəli olması satınalmada iştirak etmək istəyən hüquqi və fiziki şəxslərin İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinə ərizə ilə müraciətinə əsasən keçirilən ekspertizanın nəticəsinə uyğun olaraq müraciətin qeydə alındığı tarixdən etibarən 5 iş günü ərzində sifarişçiyə malın mənşəyi barədə rəy təqdim edilir.
Sifarişçi ərizə nümunəsini və digər cədvəlləri doldurduqdan sonra çap edib imza və möhürlə təsdiq edilmiş üzünü köçürərək (skan edərək) Qərarla müəyyən edilmiş sənədlərlə birlikdə elektron poçtla menshe.reyi@ekspertiza.az ünvanına göndərməli və ya Mərkəzin inzibati binasına yaxınlaşaraq təqdim etməlidir.
Qərarla təsdiq edilmiş sənədlər:
• Müraciət ərizəsi (buradan yükləyin);
• Təchizatçının təklif etdiyi malı istehsal etmək üçün istehsal sahəsinin, texniki təchizatının, işçi heyətin mövcudluğunu təsdiq edən sənədlər (buradan yükləyin)
• Malın istehsalında istifadə olunan xammal, yarımfabrikat, yaxud məhsulların hazırlanmasında iştirak edən digər materialların alınmasını təsdiq edən sənədlər (olduğu halda);
• Malın istehsalında istifadə olunan xammal, yarımfabrikat, yaxud məhsulların hazırlanmasında iştirak edən digər materialların alınmasını təsdiq edən sənədlər. malın istehsalında istifadə olunan  xammal, yarımfabrikat,yaxud məhsulların hazırlanmasında iştirak  edən digər materiallar xarici ölkə mənşəli olduğu halda, yəni advalor pay qaydası tətbiq olunduqda, xarici mənşəli xammal və komponentlərin dəyərinin təqdim edilən malın franko-zavod qiymətində faizlə payı barədə müvafiq qaydada təsdiq olunmuş arayış (zəruri hallarda kalkulyasiya);
• Təchizatçı təklif etdiyi malın istehsalçısı olmadığı halda, həmin malın əldə edilməsini təsdiq edən sənədlər (müqavilə, niyyət müqaviləsi, istehsalçının müqavilə bağlaması öhdəliyi barədə zəmanət məktubu);
• Təchizatçının təklif etdiyi malın adı, miqdarı, hər bir mal vahidinin xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası üzrə kodu;
• Təchizatçının təklif təqdim etmək istədiyi satınalmanın şərtlər toplusu;
• Dərman vasitələrinin istehsal prosesinin qablaşdırma mərhələsi ilə bağlı dərman vasitələri istehsalı ilə məşğul olmaq üçün verilmiş lisenziyanın surəti (dərman vasitələrinin satınalmaya çıxarıldığı halda);
• Malın istehsalında istifadə olunan yerli xammal-materialların, həmçinin yerli işçi qüvvəsinin ümumi həcmi barədə məlumat (təsdiq olunmuş).

Providing an opinion on the origin of goods during the application of the purchase discount
According to the Decision No. 495 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated December 30, 2023, when the proposals submitted in connection with participation in state procurement are evaluated by the procurement commission, 20 percent of the prices offered for the same procurement subject submitted for the procurement subject of local origin and imported in favor of proposals that meet formal requirements discount is applied.
According to the results of the examination conducted based on the application to the Consumer Goods Expertise Center of the legal and natural persons who want to participate in the purchase of the goods, an opinion on the origin of the goods is provided to the customer within 5 working days from the date of registration of the application.
After filling out the sample application and other tables, the customer should print it, copy (scan) the face approved by the signature and seal, and send it by e-mail to [email protected] along with the documents specified by the Decision or submit it by approaching the administrative building of the Center.
Documents approved by the decision:
- Application form (download here);
- Documents confirming the availability of the production area, technical equipment, and staff for the production of the goods offered by the supplier (download here).
- Documents confirming the purchase of raw materials, semi-finished products, or other materials used in the production of goods;
- If the supplier is not the manufacturer of the goods offered, documents confirming the acquisition of those goods;
- The name of the goods offered by the supplier, the quantity, the code of each goods unit according to the goods nomenclature of foreign economic activity;
- The set of conditions of the purchase for which the supplier wants to submit an offer;
- A copy of the license issued to engage in the production of medicinal products related to the packaging stage of the production process of medicinal products (if medicinal products are available for purchase);
- Information on the total number of local labor force involved in the production of the goods (confirmed).