Mənşə sertifikatlarının “e-keyfiyyet.gov.az” informasiya sistemi üzərindən verilməsinə tam keçid təmin olunacaq
19 AVQUST 2025 , 10:55
İxrac fəaliyyəti ilə məşğul olan sahibkarlara mənşə sertifikatları üçün müraciətlərini Keyfiyyət informasiya sistemi (e-keyfiyyet.gov.az) vasitəsilə həyata keçirmələri tövsiyə edilir.
Malın mənşə ölkəsini təsdiq edən müraciətlərin qəbulunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin Keyfiyyət informasiya sistemi (e-keyfiyyet.gov.az) üzərindən həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Bu məqsədlə Agentlik tərəfindən malın mənşə ölkəsini təsdiq edən sertifikatların verilməsi prosesinin tam elektronlaşdırılması üçün “Mənşə sertifikatı” alt modulu hazırlanaraq Keyfiyyət informasiya sistemində istifadəyə verilib.
Mənşə sertifikatlarının əldə olunması ilə bağlı müraciətlərin Keyfiyyət informasiya sistemi vasitəsilə edilməsi ixracatçılar üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Bunlara elektron imza və ya asan imzadan istifadə etməklə şəxsi kabinetin yaradılması, real rejimdə müraciətlərin icra statusları barədə dəqiq məlumatların əldə edilməsi, malın mənşə ölkəsinin müəyyən edilməsi üzrə ekspertizanın keçirilməsi məqsədilə müqavilənin bağlanması və keçirilən ekspertiza üçün xidmət haqqının ödənilməsinin elektron qaydada həyata keçirilməsi, dövlət rüsumlarının elektron qaydada ödənilməsi, müəyyən dövr aralığında əldə edilmiş mənşə sertifikatları barədə statistik məlumatların əldə olunması, ixracatçıların təqdim etdiyi məlumatlar əsasında mənşə sertifikatlarının elektron qaydada formalaşdırılması, mənşə sertifikatlarının çevik və operativ əldə edilməsi və s. aiddir.
Qeyd edək ki, “Mənşə sertifikatı” alt modulundan istifadəyə dair təlimat videosu İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinin rəsmi “Youtube” kanalında (https://youtu.be/Ix58hVvU8BQ) yerləşdirilib. Həmçinin “e-keyfiyyet.gov.az” informasiya sisteminin “Elektron xidmətlər” bölməsinin (https://e-keyfiyyet.gov.az/e-services) “Mənşə sertifikatlarının alınması üçün müraciət” alt bölməsi vasitəsilə də təlimat videosu ilə tanış olmaq mümkündür.
Məlumat üçün bildirək ki, hazırda malın mənşə ölkəsini təsdiq edən sertifikatın əldə olunması üçün müraciətlər İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi internet saytının “Elektron xidmətlər” bölməsi vasitəsilə qismən elektron qaydada qəbul edilir.
Yeni dəyişikliklə əlaqədar sistemə tam keçid təmin olunduqdan sonra mənşə sertifikatlarının əldə edilməsi prosesində ləngimələrin qarşısının alınması və sistemdən istifadə bacarıqlarının formalaşdırılması məqsədilə sahibkarlara qarşıdakı dövrdə mənşə sertifikatları üçün müraciətlərini Keyfiyyət informasiya sistemi vasitəsilə həyata keçirmələri tövsiyə edilir.

Будет обеспечен полный переход на выдачу сертификатов происхождения через информационную систему «e-keyfiyyet.gov.az»
19 АВГУСТА 2025 , 10:55
Предпринимателям, занимающимся экспортной деятельностью, рекомендуется подавать заявки на получение сертификатов происхождения через Информационную систему качества (e-keyfiyyet.gov.az).
Государственное агентство по антимонопольному и потребительскому надзору при Президенте Азербайджанской Республики начало принимать заявки на подтверждение страны происхождения товаров через Информационную систему качества (e-keyfiyyet.gov.az).
С этой целью агентство разработало подмодуль «Сертификат происхождения» для полной электронной выдачи сертификатов, подтверждающих страну происхождения товаров, и внедрило его в Информационную систему качества.
Подача заявок на получение сертификатов происхождения через Информационную систему качества создает ряд преимуществ для экспортеров. К ним относятся создание личного кабинета с использованием электронной подписи или простой подписи, получение точной информации о статусе исполнения заявок в режиме реального времени, заключение договора на проведение экспертизы по определению страны происхождения товара и оплата услуг за проведение экспертизы в электронном виде, уплата государственных пошлин в электронном виде, получение статистической информации о сертификатах происхождения, полученных за определенный период, формирование сертификатов происхождения в электронном виде на основе информации, предоставленной экспортерами, быстрое и эффективное получение сертификатов происхождения и т. д.
Следует отметить, что обучающий видеоролик по использованию подмодуля «Сертификат происхождения» размещен на официальном канале Центра экспертизы потребительских товаров в YouTube (https://youtu.be/Ix58hVvU8BQ). Ознакомиться с обучающим видеороликом также можно через подраздел «Заявка на получение сертификатов происхождения» раздела «Электронные услуги» информационной системы «e-keyfiyyet.gov.az» (https://e-keyfiyyet.gov.az/e-services).
К вашему сведению, в настоящее время заявки на получение сертификата, подтверждающего страну происхождения товара, частично принимаются в электронном виде через раздел «Электронные услуги» официального сайта Министерства экономики.
В связи с этим изменением, после полного перехода на систему, в целях предотвращения задержек в процессе получения сертификатов происхождения и формирования навыков работы с системой, предпринимателям рекомендуется в ближайший период подавать заявки на получение сертификатов происхождения через Информационную систему качества.