Mənşə sertifikatlarının “e-keyfiyyet.gov.az” informasiya sistemi üzərindən verilməsinə tam keçid təmin olunacaq
19 AVQUST 2025 , 10:55
İxrac fəaliyyəti ilə məşğul olan sahibkarlara mənşə sertifikatları üçün müraciətlərini Keyfiyyət informasiya sistemi (e-keyfiyyet.gov.az) vasitəsilə həyata keçirmələri tövsiyə edilir.
Malın mənşə ölkəsini təsdiq edən müraciətlərin qəbulunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin Keyfiyyət informasiya sistemi (e-keyfiyyet.gov.az) üzərindən həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Bu məqsədlə Agentlik tərəfindən malın mənşə ölkəsini təsdiq edən sertifikatların verilməsi prosesinin tam elektronlaşdırılması üçün “Mənşə sertifikatı” alt modulu hazırlanaraq Keyfiyyət informasiya sistemində istifadəyə verilib.
Mənşə sertifikatlarının əldə olunması ilə bağlı müraciətlərin Keyfiyyət informasiya sistemi vasitəsilə edilməsi ixracatçılar üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Bunlara elektron imza və ya asan imzadan istifadə etməklə şəxsi kabinetin yaradılması, real rejimdə müraciətlərin icra statusları barədə dəqiq məlumatların əldə edilməsi, malın mənşə ölkəsinin müəyyən edilməsi üzrə ekspertizanın keçirilməsi məqsədilə müqavilənin bağlanması və keçirilən ekspertiza üçün xidmət haqqının ödənilməsinin elektron qaydada həyata keçirilməsi, dövlət rüsumlarının elektron qaydada ödənilməsi, müəyyən dövr aralığında əldə edilmiş mənşə sertifikatları barədə statistik məlumatların əldə olunması, ixracatçıların təqdim etdiyi məlumatlar əsasında mənşə sertifikatlarının elektron qaydada formalaşdırılması, mənşə sertifikatlarının çevik və operativ əldə edilməsi və s. aiddir.
Qeyd edək ki, “Mənşə sertifikatı” alt modulundan istifadəyə dair təlimat videosu İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinin rəsmi “Youtube” kanalında (https://youtu.be/Ix58hVvU8BQ) yerləşdirilib. Həmçinin “e-keyfiyyet.gov.az” informasiya sisteminin “Elektron xidmətlər” bölməsinin (https://e-keyfiyyet.gov.az/e-services) “Mənşə sertifikatlarının alınması üçün müraciət” alt bölməsi vasitəsilə də təlimat videosu ilə tanış olmaq mümkündür.
Məlumat üçün bildirək ki, hazırda malın mənşə ölkəsini təsdiq edən sertifikatın əldə olunması üçün müraciətlər İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi internet saytının “Elektron xidmətlər” bölməsi vasitəsilə qismən elektron qaydada qəbul edilir.
Yeni dəyişikliklə əlaqədar sistemə tam keçid təmin olunduqdan sonra mənşə sertifikatlarının əldə edilməsi prosesində ləngimələrin qarşısının alınması və sistemdən istifadə bacarıqlarının formalaşdırılması məqsədilə sahibkarlara qarşıdakı dövrdə mənşə sertifikatları üçün müraciətlərini Keyfiyyət informasiya sistemi vasitəsilə həyata keçirmələri tövsiyə edilir.

Full transition to issuing certificates of origin through the "e-keyfiyyet.gov.az" information system will be provided
19 AUGUST 2025 , 10:55
Entrepreneurs engaged in export activities are advised to apply for certificates of origin through the Quality Information System (e-keyfiyyet.gov.az).
The State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Supervision under the President of the Republic of Azerbaijan has started accepting applications confirming the country of origin of goods through the Quality Information System (e-keyfiyyet.gov.az).
For this purpose, the Agency has developed a sub-module “Certificate of Origin” to fully electronicize the process of issuing certificates confirming the country of origin of goods and put it into use in the Quality Information System.
Applying for certificates of origin through the Quality Information System creates a number of advantages for exporters. These include creating a personal account using an electronic signature or easy signature, obtaining accurate information about the execution status of applications in real time, concluding a contract for the purpose of conducting an examination to determine the country of origin of goods and paying the service fee for the examination conducted electronically, paying state duties electronically, obtaining statistical information about certificates of origin obtained within a certain period, forming certificates of origin electronically based on the information provided by exporters, obtaining certificates of origin quickly and efficiently, etc.
It should be noted that the instructional video on using the “Certificate of Origin” submodule has been posted on the official “Youtube” channel of the Consumer Goods Expertise Center (https://youtu.be/Ix58hVvU8BQ). It is also possible to familiarize yourself with the instructional video through the “Application for obtaining certificates of origin” subsection of the “Electronic services” section of the “e-keyfiyyet.gov.az” information system (https://e-keyfiyyet.gov.az/e-services).
For your information, applications for obtaining a certificate confirming the country of origin of goods are currently partially accepted electronically through the “Electronic Services” section of the official website of the Ministry of Economy.
In connection with the new change, after the full transition to the system is ensured, in order to prevent delays in the process of obtaining certificates of origin and to form skills in using the system, entrepreneurs are recommended to apply for certificates of origin through the Quality Information System in the coming period.