İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinin nümayəndə heyəti Türkiyəyə işgüzar səfər edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin tabeliyində “İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzi” MMC-nin nümayəndə heyəti Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Nazirliyinin Zərbxana və Damğa Mətbəəsi Baş İdarəsinin dəvəti ilə İstanbul şəhərinə işgüzar səfər edib.
Səfərin məqsədi qiymətli metalların ekspertizası və damğalanması, eləcə də qiymətli daşların diaqnostikası və sertifikatlaşdırılması sahəsində Türkiyə təcrübəsini öyrənmək, bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlar və idarəetmə mexanizmləri ilə tanış olmaq olub.
Görüş zamanı Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Nazirliyinin Zərbxana və Damğa Mətbəəsi Baş İdarəsinin rəhbər heyəti ilə qurumlararası əməkdaşlığın genişləndirilməsi və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində Mərkəzin nümayəndə heyəti qurumun İstanbulda yerləşən baş ofisini, həmçinin qiymətli metallar və qiymətli daşlar üzrə analiz laboratoriyalarını ziyarət edib. Ziyarət zamanı külçə və sikkələrin, eləcə də dövriyyədə olan metal pulların istehsalı prosesi, laborator analizlərin təşkili, texnoloji infrastruktur və fəaliyyət prinsipləri ilə yerində tanışlıq baş tutub.

A delegation from the Consumer Goods Expertise Center paid a working visit to Turkey
A delegation of the "Consumer Goods Expertise Center" LLC, subordinate to the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan, paid a working visit to Istanbul at the invitation of the General Department of Mint and Stamp Printing of the Ministry of Treasury and Finance of Turkey.
The purpose of the visit was to study the Turkish experience in the field of expertise and stamping of precious metals, as well as diagnostics and certification of precious stones, and to get acquainted with the reforms and management mechanisms implemented in this direction.
During the meeting, an exchange of views was held with the management of the General Directorate of Mint and Stamp Printing of the Ministry of Treasury and Finance of Turkey on the expansion of inter-agency cooperation and prospects for future cooperation.
Within the framework of the event, the delegation of the Center visited the head office of the organization in Istanbul, as well as the analysis laboratories for precious metals and precious stones.