Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 28 mart 2024- cü il tarixində Aqrar Biznes Festivalı bu dəfə Quba şəhərində təşkil olunub. Azərbaycan Respublikasının Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun, İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzinin və Sahibkarlar Konfederasiyasının tərəfdaşlığı ilə keçirilən festivalda Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunun və ətraf bölgələrin fermer -sahibkarları iştirak ediblər.
Festivalın açılış mərasimində çıxış edən kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov aqrar sahənin ölkə iqtisadiyyatının əsas strateji sahələrindən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, bu festivallar kənd təsərrüfatı fəaliyyətinin maraqlı tərəfləri olan təchizatçı şirkətlərlə fermer - sahibkarları bir araya gətirməyə, ikitərəfli əlaqələrin qurulmasına imkan verir.
Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov və Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov açılış tədbirində çıxış edərək bölgələrdə keçirilən Aqrar Biznes Festivallarında yaradılmış geniş imkanlar barədə məlumat verərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbir çərçivəsində Festivalın tərəfdaşı olan İstehlak Mallarının Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən sahibkarlıq subyektləri üçün “Sifarişçilərin müraciətləri əsasında malların mənşə ekspertizasının keçirilməsi və məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi” mövzusunda seminar təşkil edilib. Tədbirin sonunda müzakirələrdə iştirak edən sahibkarların sualları aidiyyəti üzrə cavablandırılıb.

This time, the Agrarian Business Festival was organized in the city of Guba on March 28, 2024, organized by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture. Farmers-entrepreneurs of Guba-Khachmaz economic region and surrounding regions took part in the festival held in partnership with the Entrepreneurship Development Fund of the Republic of Azerbaijan, the Consumer Goods Expertise Center and the Confederation of Entrepreneurs.
Speaking at the opening ceremony of the festival, Minister of Agriculture Majnun Mammadov emphasized that the agricultural sector is one of the main strategic sectors of the country's economy. He said that these festivals allow to bring together supplier companies and farmers-entrepreneurs, who are interested parties of agricultural activity, and establish bilateral relations.
The head of the Guba District Executive Authority Ilgar Mahmudov and the director of the Agrarian Innovation Center Anar Jafarov spoke at the opening event and spoke about the importance of the event, informing about the wide opportunities created at the Agrarian Business Festivals held in the regions.
Within the framework of the event, the Consumer Goods Expertise Center, which is a partner of the Festival, organized a seminar for business entities on the topic of "Conducting origin expertise of goods based on customer requests and providing consulting services". At the end of the event, the questions of the entrepreneurs participating in the discussions were answered accordingly.